יום חמישי, 16 במאי 2013

פיתוח תהליכי הכתיבה בשילוב התקשוב

במסגרת עבודתי כמורת שילוב בבי"ס יסודי,  שילבתי את התקשוב בהוראה.
השנה התמקדתי בעיקר בהבעה בכתב שזו פעולה הדורשת רמת חשיבה גבוהה ובה התלמידים מתקשים בה במיוחד.
בניתי לכל תלמיד תח"י (תוכנית יחידנית) והתחלתי להקנות להם מיומנויות כתיבה בשלבים על פי תבניות כדי שתקל עליהם הכתיבה ותהיה בעלת מבנה הגיוני ורציף.
לשם הוראה מסוג זה פתחתי בלוג הנקרא: בלוג ההבעה בנושא הכתיבה שהוא מהווה בלוג ראשי שאליו מקושרים בלוגים של כל התלמידים. ובו משימות כתיבה לאורך כל השנה.
השלב הראשון הוא שלב ההקנייה- בו אני חושפת את התלמידים לסוגה ויחד עם התלמידים אנו בונים מחוון. חשוב לי להדגיש שהמחוון מגיע מהם ולא ממני...
בבלוג הראשי מופיע המחוון שבנינו שעומד לרשותם כל העת.
לאחר התלמידים בנו מחוון ויחד כתבנו סוגה שנלמדה ושוחחנו עליה , התלמידים ניגשים לבלוג הראשי ומבצעים את משימת הכתיבה.
שלב הטיוטה/ התכנון - בשלב זה כל תלמיד יושב מול המחשב שלו ומתחיל לתכנן את השלבים בכתיבתו על פי תרשים מובנה שהתלמידים מקבלים. כל תלמיד רושם בנקודות קצרות את שלבי כתיבתו בסוגה. לדוגמה: אם זו סוגת טיעון: השלבים הם: כותרת, פתיחה, טענה, נימוקים, דוגמאות, סיום.
לאחר שהתלמיד מסיים את שלב התכנון הוא מתחיל במלאכת הכתיבה: כתיבת פיסקה שלמה עם מילות קישור (שגם הן מופיעות בבלוג הראשי לנוחיות התלמידים).
שלב הערכה- לאחר שהתלמיד סיים ובדק את כתיבתו באמצעות מחוון (המצורף בבלוג הראשי) הוא מגיש לי אותה לבדיקה. ומשלב זה עד לקבלת התוצר הסופי אני כותבת הערות על המסמך באמצעות סקירה. ההתערבות שלי באה לידי ביטוי ב: סגנון, מילות קישור, מילים במשלב גבוהה, מילים מתאימות לסוגה, מילות יחס,זכר-ונקבה, התאמה במין ובמספר ועוד.
שלב התוצר המוגמר-  התלמיד מקבל אישור ממני להכניס את הסוגה שכתב לבלוג והוא מוסיף לו תמונה או סרטון מתאים.
בשלב זה שאר חברי הקבוצה נכנסים כל אחד לבלוג של השני ומגיבים על הכתיבה.
למדנו בכיתה שהתגובה צריכה להתמקד בשלושה תחומים: תוכן, מבנה וסגנון וכל תלמיד בוחר לו להגיב על אחד או שלושת תחומים אלו.
רפלקציה- המטרה שלי להמשך היא שהתלמידים יכתבו רפלקציה על הסוגה שכתבו.
את הפירוט לכל התלהליך תוכלו לראות במצגת הבאה: מצגת פיתוח תהליכי הכתיבה בשילוב התקשוב
אין לתאר את היתרונות בשילוב הבלוג בהוראה, לתלמידים יש עניין ומוטיבציה בלמידה מסוג זה, הם משתפים פעולה בינם לבין עצמם ובינם למורה, הם מרחיבים את הידע שלהם באמצעות קישורים של מידע , הם משפרים את דימויו העצמי של התלמיד ומקדמים תהליכי כתיבה בצורה מעניינת ויצירתית.

3 תגובות:

 1. תודה על השיתוף ! משתפת הלאה :)

  השבמחק
 2. מקסים! כל הכבוד! נהנתי לקרוא

  השבמחק
 3. אביגיל שלום.
  שאפו על ההנעה שלך לשתף, וודאי על לעשות. מאד נהניתי לקרוא ולהסכים לכל מילה.
  נראה לי, שלא מודגש מספיק תרומת המחשב לעשייה, שהיא קודם כל השיתופיות בעבודה/ למידה, החלק הארי של הדברים גם במהות הפדגוגית וגם בטכנולוגיה עושים היטב, עם מורה מקצועית כמוך, ניתן להשיג גם במחברת, ותראי בעצמך שהמילה "מחשב" מוזכרת מעט מאד ברשומה זו, וזה לא מקרה...

  השבמחק